Przejdź do treści

Steemit – rewolucja social media

"Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi. Poddać ocenie innych swoje teksty, napisać je lub wyciągnąć z ukrycia, "z szuflady", to odwaga poddania się ocenie innych." Janusz Leon Wiśniewski

Social media doprowadziły do niebywałej eksplozji ilości publikacji. Każdy kto chce może zacząć pisać na dowolny temat i dotrzeć do ogromnego grona czytelników. Jeszcze nigdy nie mieliśmy dostępu do takiej ilości treści dotyczących każdej dziedziny życia. Kanały social media są tym czym kiedyś była gazeta i telewizja, natomiast sam Internet przejął rolę wirtualnej encyklopedii i kopalni wiedzy. Z obserwacji własnych oraz badań wynika niestety, że treści czytane ustępują miejsca grafice, zdjęciom oraz filmom. Przekaz kierowany za pomocą obrazu jest lekki w odbiorze i skondensowany, co umożliwia przyjęcie sporych zasobów wiedzy w błyskawicznym tempie. Stanowi to niewątpliwie zaletę, która okazała się kluczową w dominacji obrazu nad słowem.

Co ciekawe obraz nie tylko przekazuje treść, ale narzuca nam poniekąd formę jej odbioru. Dla niektórych czytelników literatury jest to niemal pogwałcenie prozy czy poezji. Przykładem jest trylogia Tolkiena, która podzieliła miłośników książki i kina na dwa obozy. W odróżnieniu od filmów czytanie wymaga natężenia wyobraźni, co skutkuje pełnym zaangażowaniem umysłu w wizualizowanie. Ta właśnie trudność doprowadziła do marginalizacji postów pisanych na portalach Facebook i Instagram, gdzie stanowią jedynie skromny dodatek do zdjęć. YouTube ze swoim programem partnerskim całkowicie wyklucza zarabianie na treści.

Zjawisko otwartych kanałów medialnych doprowadziło także do dwóch skrajnych punktów, w którym jeden przedstawia Internet jako medium ogólnodostępnej wartościowej informacji, na drugim biegunie obserwujemy ten sam Internet jako źródło dezinformacji, czasem nawet social medialny bełkot. Dzisiejszym standardem oceny wartości naszych prac stały się kciuki skierowane w górę, co ma stanowić o popularności czy uwielbieniu naszych dzieł. Lajki i serduszka zdecydowanie częściej rozdawane są autorom filmów oraz zdjęć. Kciukami w górę szastamy także w celu rewanżu lub nawet bezmyślnie. W tak skonstruowanej szybkiej przestrzeni pisarzom trudno jest skupić uwagę czytelnika i zmonetyzować zdobytą wiedzę, dzieląc się nią w zdominowanych obszarach, gdzie twórcy klipów i zdjęć zarabiają krocie.

Steemit.com – zdecentralizowane social media

Naprzeciw temu i innym problemom wychodzi Steemit.com – rewolucyjny portal social media oparty o technologię blockchain, który oferuje każdemu możliwość zarabiania na publikacjach. Stawia na wartościowe treści i merytoryczny przekaz. Angażuje użytkowników do pisania i wysoko punktuje tych, którzy realnie wzbogacają portal. Jest to serwis zdecentralizowany, pozbawiony organu nadzorującego co gwarantuje, że treści nie zostaną zmoderowane ani usunięte. Sam proces edycji również nie usuwa lecz pozostawia dostęp do poprzedniej wersji dzieła. Wszystko zapisane jest w ogólnodostępnym łańcuchu bloków.

Budowanie wartości

W miarę wzrostu popularności stron social media rośnie ich wartość rynkowa i wycenia giełdowa. Przy czym wzrost ten i podział dóbr dotyczy właścicieli oraz akcjonariuszy.  Mimo, że portal jest młody jego kapitalizację rynkową liczy się już w setkach milionów dolarów, co i tak stanowi ułamek wartości Facebooka, którego wycena giełdowa w 2018 r wyniosła 588 mld dolarów(!). W przypadku Steemit użytkownicy budujący content stają się udziałowcami i między sobą dzielą zyski. Social media są potężnym smakowitym tortem, o który trwa walka. Na Steemit zamiast lajków czy serduszek użytkownicy rozdają sobie nawzajem głosy „upvote” lub flagi „downvote”. Każdy głos upvote wynagradza autora kryptowalutą STEEM, która na dzień publikacji artykułu ma wartość giełdową równą 0,36$ i jest notowana na kilkunastu giełdach.

Tokeny STEEM są tworzone codziennie poprzez zjawisko inflacji. Kilkadziesiąt tysięcy tokenów powstaje codziennie stanowiąc pulę do podziału między aktywnych twórców. Gwarantuje to zasoby dla wynagrodzeń, które nie uszczuplają jednocześnie naszego portfela. W programie rozróżnia się trzy waluty, z czego dwie oparte są o ten sam blockchain i w zasadzie są tym samym, spełniając jedynie inne zadanie. Wszystkie dostępne są w Twoim portfelu Steemit.

STEEM, STEEM Power i SBD?

Żeby zaspokoić głód wiedzy warto wspomnieć pokrótce o kilku podstawowych kwestiach związanych z walutami.

STEEM, otrzymujemy za aktywność na portalu Steemit.com. Wpływy są za blogowanie, komentowanie oraz głosowanie. STEEM jest walutą płynną, możemy ją w dowolnym momencie wypłacić lub przenieść do kolejnej zakładki portfela – STEEM Power. Ilość przechowywanych tokenów w zakładce STEEM Power ma przełożenie na Twoją pozycję, a tym samym siłę głosu i wpływ na pozycjonowanie treści w portalu Steemit.com. Waluta nie jest płynna i nie można jej ot tak wypłacić, chyba że zdecydujemy się osłabić siłę swojego głosu i pozycję w systemie. Wówczas przez 13 tygodni jesteśmy w stanie całkowicie opróżnić konto STEEM Power i upłynnić środki. 1/13 wypłacana każdego tygodnia stanowi wentyl bezpieczeństwa dla zachowania stabilności finansowej portalu.

Trzecią walutą jest STEEM Blockain Dollar (SBD), jest to waluta z kategorii stablecoins, mająca na celu zabezpieczenie użytkowników przed wahaniem kursowym. Oparta jest algorytmicznie na kursie dolara amerykańskiego i do tej wartości aspiruje. SBD jest walutą płynną.

Portfel oferuje również dwie dodatkowe zakładki – oszczędności oraz szacunkową wartość konta. W oszczędnościach możemy przechowywać waluty płynne czyli STEEM i SBD. Szacunkowa wartość konta, jak sama nazwa wskazuje informuje nas o tym ile warte jest nasze konto w dolarach amerykańskich. Sumowane są STEEM oraz SBD. Wartość ta zmienia się codziennie z uwagi na zmienność kursową STEEM notowaną na wielu giełdach.

Siła głosu i funkcje Power Up/Down

Ilość posiadanych tokenów STEEM Power decyduje o naszej pozycji w systemie i sile głosu. Zasoby uzyskiwane organicznie poprzez aktywność mogą zostać wsparte funkcją Power Up. Przenosi ona wówczas wybraną ilość płynnych STEEM do zasobów STEEM Power. Podobnie możemy osłabić swoją pozycję korzystając z funkcji Power Down, upłynniając środki STEEM Power. Trwa to 13 tygodni. W każdym tygodniu tracimy 1/13 naszej pozycji, upłynniając 1/13 naszych tokenów STEEM Power.

Transfer środków płynnych

Korzystając z funkcji Transfer możemy przelać nasze STEEM lub SBD na dowolny portfel lub giełdę. Procedura jest prosta i nie różni się zbytnio od innych tego typu transferów. Po podaniu kwoty i adresu portfela realizujemy przelew.Bardzo przydatną funkcją jest możliwość transferu środków na konto innego użytkownika portalu Steemit.com

Dochody

Każdy post monetyzowany jest 7 dni po publikacji. Warto wiedzieć, że na wysokość wynagrodzenia wpływa nie tylko ilość głosów, ale także ich jakość. Oznacza to, że więcej środków wpłynie na nasze konta gdy głos odda na nas użytkownik o wyższej pozycji. Może on z puli „zaciągnąć” więcej środków. Co ciekawe, otrzymuje on również 25% z nich, natomiast 75% trafia do nas. Środki uzyskane dzielone są również na SBD i STEEM Power. Niektóre wartościowe posty zbierają nawet po kilkaset dolarów. Zarobki są jawne i każdy może je podejrzeć włącznie z terminem wypłat.

Jak korzystać ze Steemit

Jeśli jesteś osobą, która znakomicie włada piórem (klawiaturą), potrafi merytorycznie przekazać potrzebną wiedzę i nie ma ochoty od podstaw tworzyć bloga wraz z całym modelem zarabiania to zacznij publikować na Steemit. Nasza polska społeczność jest bardzo aktywna. Nikt nie ogranicza Cię by zacząć pisać także po angielsku czy w innym języku, którym władasz. Konto Steem otwiera także możliwość zarabiania na D.Tube, zdecentralizowanej konkurencji dla YouTube .Obie platformy są doskonałym miejscem do poruszania tematów trudnych, politycznych i publikacji prac. YouTube i Facebook to portale prywatne z własnym regulaminem, który w dowolnym momencie może wyłączyć nam możliwość zarabiania na danym filmie, usunąć post lub zawiesić konto.

Podsumowanie

Budując portal social media tworzy się wartość rynkową, która dzięki decentralizacji spoczywa w rękach wszystkich, którym zależy na jego funkcjonowaniu. Sukcesywne postowanie, komentowanie i angażowanie się w portal zagwarantuje nam stały przypływ gotówki. Za projektem Steemit stoi jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie kryptografii – Daniel Larimer. Jest on także twórcą zdecentralizowanej platformy finansowej BitShares. Jako zwolennik nowej ekonomii angażuje się także w projekt EOS.io (jako główny developer). Jest to jego kolejny projekt, który z sukcesami podbija rynek. Najbardziej poczytni i uznani autorzy zarabiają dzięki Steemit poważne sumy. Dzięki temu można pracować zdalnie i stać się cyfrowo wolnym.

Życzymy powodzenia w budowaniu Twojej wartości i pozycji na Steemit!

Jeżeli chcesz zacząć swoja przygodę z zarabianiem online porozmawiaj z nami 🤝

Pozdrawiamy....onlinersi.

%d bloggers like this: