Przejdź do treści

Środowisko – jak kształtuje osobowość?

  • przez

"Z kim przystajesz, takim się stajesz"

To stare przysłowie, powtarzane nam od pokoleń,  jest cały czas aktualne i bardzo prawdziwe.

Człowiek od początku swego życia jest w naturalny sposób włączany w grupę społeczną. Dzięki niej rozwija się i uczy nowych umiejętności. Jest to dla nas tak oczywiste, że zwykle nie poświęcamy temu większej uwagi. Raczej rzadko dochodzi też do sytuacji, w której człowiek znajduje się w całkowitej samotności, by móc na własnej skórze odczuć siłę pragnienia bycia wśród ludzi. W dzisiejszych czasach, mamy raczej do czynienia z chęcią odizolowania się od wszystkich istot żywych, które potrafią mówić, by pobyć choć chwilę samemu.
Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak wielkie znaczenie ma dla nas odpowiedni dobór ludzi wokół siebie?

Pewnie niejednej osobie się zdarzyło pomyśleć lub usłyszeć, że jakaś osoba ma na nią zły wpływ.
Najczęściej jednak według nas są to pojedyncze osoby, które od razu możemy wykluczyć ze swojego życia, bo faktycznie coś w nim zaburzają. I na tym cały temat naszego środowiska się kończy.

A czy pomyślałeś kiedyś, że każda osoba, z którą się regularnie widujesz ma na Ciebie określonego rodzaju wpływ?

Możesz być tego świadomy lub nie, natomiast fakt jego istnienia jest niepodważalny. Osoby, które są tego świadome, mogą wywierać zamierzony wpływ na innych ludzi, a Ci drudzy wywierają na innych wpływ nieświadomie.
Badaniem tych zachowań zajmują się nauki społeczne m.in. socjologia, antropologia, pedagogika czy psychologia.

Wpływ społeczny może przyjąć przeróżne formy, a jedną z nich jest naśladowanie innych.
Już od najmłodszych lat jesteśmy poddani wpływowi naszych rodziców. Jako dzieci naśladujemy ich, by uczyć się codziennych czynności.

Oczywiście z wiekiem przybywa nam własnego rozumu, umiejętności dedukcji, analizy, zaczynamy wartościować co jest dobre a co złe, więc nie jesteśmy zupełnie zewnątrzsterowni i bezbronni na to kto nas otacza, natomiast mechanizmów wywierania wpływu na człowieka jest cała masa.

Nie zawsze też jesteśmy w dobrej formie lub nie mamy wystarczająco dużo doświadczenia czy dostatecznie wykształconego kręgosłupa moralnego, by zawsze postępować dobrze, zgodnie ze swoimi wartościami i z ogólnie pojętymi dobrymi normami.

Dlatego niezwykle ważne jest, by umiejętnie dobierać sobie osoby, z którymi spędzamy swój czas. Bywa czasami też tak, że w obecności jakiejś osoby czujesz się wyjątkowo nieswojo. Od samego początku jak ją zobaczysz lub wejdziesz do pokoju, w którym ona jest, czujesz się skrępowany, bez energii i najchętniej od razu wróciłbyś do domu… to właśnie tzw. wampir energetyczny.  Choć brzmi to może dość zabawnie to wysysa on z Ciebie całą pozytywną energię i chęć do życia. 

Przybierają oni różne maski, choć zawsze należy pamiętać, że są to osoby wysoce zaburzone, z różną przeszłością i często nierozwiniętym poprawnie ego.

Jednym z nich jest tzw. wampir aktor, który świetnie gra wymyśloną przez siebie osobowość- może być uroczy, miły, elokwentny i godny zaufania, ale gdy przychodzi chwila próby, nie spełnia swoich obietnic, pokazuje swoje prawdziwe oblicze, manipuluje i staje się zupełnie innym człowiekiem.

Innym typem wampira jest narcyz, który często nawet niecelowo rani innych, on po prostu nie bierze ich pod uwagę. Zainteresowany jest tylko sobą, uwielbia opowiadać o sobie, o swoich planach, często koloryzując rzeczywistość lub nawet kłamiąc, tylko po to, aby utrzymać umysły innych w napięciu. Narcyzi obwiniają wszystkich innych za swoje krzywdy, niepowodzenia i porażki oraz za to, że nie mogą przez nich maksymalnie wykorzystać swojego potencjału i geniuszu.

Jeszcze innym typem wampira energetycznego są tzw. maniacy kontroli. Wszystko wokół nich jest idealnie uporządkowane, według ich schematu, dostrzegają najmniejszą drobnostkę i potrafią zrobić o nią wielką aferę. Zawsze mają rękę na pulsie i satysfakcjonuje ich posłuszeństwo innych.

Bywają też osoby, które mają wymyślają sobie historie, dopisują scenariusze wydarzeń i bardzo mocno w nie wierzą. Są pełne nieufności i uprzedzeń, często wybuchają złością i karzą tłumaczyć się z historii, którą sami wymyślili. Takimi osobami są np. chorobliwie zazdrośni partnerzy.

Odpowiedni dobór towarzystwa jest kluczowy, nie tylko po to, aby nie popełniać błędów i nie wpadać w tak zwane złe towarzystwo, ale też po to, aby móc wzrastać, rozwijać się i stawać się lepszymi.

„Otaczaj się ludźmi, którzy cię uszczęśliwiają. Ludźmi, którzy potrafią cię rozśmieszyć, którzy ci pomogą, gdy jesteś w potrzebie. Tymi, którym na tobie zależy. Tylko oni są warci tego, by być częścią twojego życia. Wszyscy pozostali są tylko chwilowo. „- Karol Marks

Te słynne słowa winny zostać mantrą dla każdego człowieka. W odwrotności do powyższych wampirów energetycznych, znasz na pewno też jakąś osobę, przy której czujesz się wyjątkowo dobrze i bezpiecznie. Czasami nawet nie znasz

Jeżeli chcesz zacząć swoja przygodę z zarabianiem online porozmawiaj z nami ⬇️

Pozdrawiamy....onlinersi 🙂

%d bloggers like this: