Przejdź do treści

Motywacja – jak ją utrzymać?

  • przez

Jak się motywować? Motywacja…pytanie o nią spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się w jaki sposób można mieć ciągle energię do pracy? W jaki sposób być zainspirowanym? Co robić, by nam się codziennie chciało? 

Motywacja to termin, który określa stan gotowości do podjęcia jakiegoś działania. Słowo to pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”, „dźwigać”. 

Oczywiście nie ma jednoznacznej definicji motywacji. W psychologii istnieje wiele ujęć teoretycznych tego zagadnienia.

Niemniej jednak, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak się motywować, musimy najpierw wiedzieć do czego dążymy.

Niestety, zdecydowana większość ludzi, żyje w sposób reaktywny. Nie wiedzą po co żyją, jaki mają cel, nie ustalili swojej misji w życiu. Żyją więc, reagując na systematycznie powtarzające się wydarzenia, które się im przydarzają. Nie biorą odpowiedzialności za ich zaistnienie. Odpowiedzialny jest zatem los, przeznaczenie, szczęście, fart, pochodzenie, wrodzone cechy charakteru itd. Dopóki więc ktoś nie określi do czego dąży i nie weźmie na siebie odpowiedzialności, dopóty nie będzie prawdziwie zmotywowany.

Jak więc ustalić swój cel w życiu? 

1. Przede wszystkim zrób to w sposób pozytywny. Niewłaściwe jest negatywne stwierdzenie np. „nie chce tak żyć, nie chcę być biedny”. Zamiast tego powiedz: „chcę być bogaty i wolny finansowo”.

2. Formułuj cel w sposób mierzalny, to znaczy, że np. samo „chcę być bogaty” jest dla mózgu abstrakcyjne. 

Stosuj test logiki, czyli jeśli Twój cel da się wyraźnie określić i ująć to oznacza, że jest on konkretny, mierzalny i możliwy do osiągnięcia. Ta stara i mądra zasada ma głębokie podłoże psychologiczne.

Abstrakcyjne jest „chcę być wolny finansowo”

Mierzalne jest „chcę zarabiać online 12000 zł miesięcznie” 

Pierwszego nie ma jak zmierzyć i zrozumieć, drugie natomiast już można.

3. Jest kilka poziomów motywacji, które należy wziąć pod uwagę w procesie tworzenia swojego celu.

ciekawostka: Pierwszą najbardziej podstawową, ludzką motywacją są potrzeby fizjologiczne. Musimy spać, jeść, pić, oddychać itd.

Do nich nie trzeba się specjalnie motywować, ponieważ, gdy jesteśmy głodni to po prostu jemy. Nic nas także nie powstrzyma przed zaczerpnięciem oddechu 🙂 Natomiast w momencie, gdy te podstawowe potrzeby są zaspokojone, dążymy do wyższych motywacji.

Np. chęć pozbycia się dręczącego nas problemu. 

Problem

Zacznij od pytania:

Jakiego rodzaju realne problemy mój cel rozwiąże?

Chcesz zarabiać online 12000 zł i być wolnym finansowo (CEL), ponieważ siedzenie w obecnej pracy powoduje, że nie czujesz się dobrze i bolą Cię stawy. Pracujesz cały dzień nad rzeczami, które Cie nudzą i nie rozwijasz się w kierunku, w którym chcesz (PROBLEM).

Następną motywacją jest ambicja. 

BYĆ i stać się kimś, kim chcesz oznacza również MIEĆ to, do czego docelowo dążysz.
Posiadanie biznesu online, stanie się np. ekspertem afiliacji czy traderem spowoduje, że będziesz mógł podróżować i pracować z dowolnego miejsca na ziemi.

Ambicja sama w sobie daje już korzyści. 

Gdy będziesz pracować dla siebie to staniesz się niezależną i podnoszącą kwalifikacje osobą. Gdy ten cel osiągniesz, będziesz mieć więcej czasu dla rodziny, większe poczucie własnej wartości, będziesz się rozwijać w kierunku, który sprawia Ci radość daje poczucie sensu, a także generuje więcej pieniędzy. 

Pieniądze są produktem ubocznym dobrych decyzji.

Gdy powyższe mamy ustalone to ostatnią motywacją do działania są cele wyższe, które poprawiają nam jakość życia.

Cele wyższe:

-kreatywność

-pasja

-spontaniczność

-radość

-szczęście

-miłość

W jaki sposób praca online spowoduje kanalizowanie większej ilości radości do Twojego życia? 

Połączenie celów wyższych z tym co robisz, spowoduje, że będziesz mieć motywację do działania. Przykładowo jeśli połączysz miłość z pracą to nie przepracujesz ani minuty, bo będziesz kochał to co robisz. 

Mając ustalone wszystko co powyżej, wejdziesz na ścieżkę samorealizacji, czyli prawdziwe BYCIE SOBĄ, poza modelami rodzinno-kulturowymi. 

Na tej drodze wiesz kim jesteś, co chcesz osiągnąć, jaką wartość dajesz światu i jaka jest Twoja własna życiowa misja.

Zadaj więc sobie pytanie, dlaczego chcesz np. być wolny cyfrowo? Żeby w zasadzie być bardziej sobą? Czego potrzebujesz? W jaki sposób pracując zdalnie dla siebie zrealizujesz to pragnienie? Odpowiedź będzie dla Ciebie niewyczerpalnym motywatorem. 

Gdy potrzeby fizjologiczne, pozbycie się problemu, ambicje i potrzeby wyższe mamy załatwione, zaczyna przodować altruizm, czyli chęć dzielenia się wiedzą, sukcesem czy pieniędzmi z innymi. 

Gdy dajemy komuś prezent, w naszym ciele powstaje niezwykła ilość endorfin, które powodują, że czujemy się szczęśliwi, a to nakręca nas jeszcze bardziej do działania.

Tu ważne jest pytanie: 

W jaki sposób Twój cel i jego osiągnięcie, zmieni jakość życia innych ludzi?

Dzięki temu, że staniesz się np. ekspertem afiliacji, możesz pomóc wielu ludziom osiągnąć niezależność i wolność finansową, ucząc ich tego co Ty osiągnąłeś. Tak jak to zrobił znany w sieci Łukasz Kafel – zmienił życie setek ludzi!

I teraz pojawia się NAJWIĘKSZY motywator- WIZJA. 

W jaki sposób Twoj cel i realizacja go, zmieni świat na lepszy?

W jaki sposób, to, że będziesz pracował niezależnie, wpłynie na świat?

Dzięki temu, że pomożesz wielu ludziom stać się niezależnymi finansowo, zmieni się z Polsce mentalność, następne pokolenia będą myślały bardziej odważnie i większy odsetek ludzi będzie pracować zdalnie, a co za tym idzie ludzie będą mieli szansę poznać świat, zwiedzać go i eksplorować nie tylko podczas urlopu.

Czyli idąc po kolei: zarabiając online, będąc samozatrudnionym będziesz się lepiej czuł, przez co będziesz bardziej kreatywny i milszy. Dzięki temu będziesz mieć posłuch i będziesz bardziej lubianą osobą. Spowoduje to, że zaczniesz kochać to co robisz i będzie przychodziło Ci to z łatwością. Dzięki czemu będziesz osiągać znaczne wyniki i zaczniesz uczyć tego innych. Gdy pomożesz wielu ludziom ma przestrzeni lat, zmieni się sposób postrzegania pracy u młodszych pokoleń, a dzięki temu więcej ludzi będzie odważnie działać i staniemy się bardziej przedsiębiorczym narodem, w którym dużą cześć samozatrudnionych stanowią osoby pracujące zdalnie i spełniające swoje marzenia na całym świecie.

Podłączenie siebie do wszystkich tych poziomów motywacji, da Ci przeolbrzymi system motywacji, który raz rozpędzony, nie zatrzyma się do zera.

Tworząc wizję, pozwalasz sobie na marzenia i myślenie, które Amerykanie nazywana Think Big czyli myślenie wielkimi kategoriami.

A więc do dzieła. Mam nadzieję, że dzięki tej prostej (ale zaufaj mi – skutecznej) metodzie, uda Ci się stworzyć cel, który nieustannie będzie Cię motywował do działania.

Dzięki swoim wizjom wstajesz rano wiedząc po co. Życie dosłownie stawia Cię na nogi.

Życzę Ci tego.

%d bloggers like this: