Przejdź do treści

Giełdy – zacznij trading bezpiecznie

Czym w zasadzie jest giełda?

Jest to rynek, na którym notowane są papiery wartościowe, towary, instrumenty pochodne i inne instrumenty finansowe. Podstawową funkcją giełdy jest zapewnienie uczciwego i uporządkowanego obrotu oraz skuteczne rozpowszechnianie informacji o cenach w przypadku wszelkich transakcji na papierach wartościowych na tej giełdzie. Giełdy dają firmom, rządom i innym grupom platformę do sprzedaży aktywów inwestorom.

Giełda może być fizyczną lokalizacją, w której handlowcy spotykają się w celu prowadzenia działalności gospodarczej lub w formie platformy elektronicznej. Mogą być również określane jako wymiana akcji lub „giełda”, w zależności od położenia geograficznego. Wymiana odbywa się w większości krajów na całym świecie. Bardziej znaczące wymiany obejmują giełdę nowojorską (NYSE), Nasdaq, London Stock Exchange (LSE) i Tokyo Stock Exchange (TSE).

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych istnieje od 1792 roku. Coraz częściej giełdy stają się wyrafinowanymi platformami handlu elektronicznego.

Podobnie ma się to do giełd, na których możemy handlować kryptowalutami.
Z uwagi na oczywisty fakt, że kryptowaluty nie są towarem fizycznym i nie występują także w formie papierowej, giełdy kryptowalutowe są platformami online do elektronicznej wymiany kryptowalut.

Giełda kryptowalut to firma, która pozwala klientom na handel kryptowalutami lub walutami cyfrowymi za inne aktywa, takie jak konwencjonalne pieniądz fiat (np. Dollar, Euro, Złoty) lub inne waluty cyfrowe.

Giełda kryptowalut teoretycznie może być biznesem stacjonarnym, jednak zwykle jest wyłącznie online. Jako firma internetowa wymienia elektronicznie przekazywane waluty narodowe na kryptowaluty. Często giełdy walut cyfrowych działają poza krajami zachodnimi, aby uniknąć regulacji i ścigania. Jednak operują także  zachodnimi walutami fiducjarnymi i prowadzą rachunki bankowe w kilku krajach, aby ułatwić depozyty w różnych walutach krajowych. Giełdy mogą przyjmować płatności kartą kredytową, przelewami bankowymi lub innymi formami płatności w zamian za waluty cyfrowe lub kryptowaluty. Od 2018 r. kryptowaluty i regulacje dotyczące wymiany cyfrowej w wielu rozwiniętych jurysdykcjach pozostają niejasne, ponieważ organy regulacyjne nadal zastanawiają się, jak postępować z istniejącymi rodzajami przedsiębiorstw.

Giełdy mogą wysyłać kryptowaluty do osobistego portfela kryptowalut użytkownika. Niektóre z nich mogą konwertować cyfrowe salda walutowe na anonimowe karty przedpłacone, które można wykorzystać do wypłaty środków z bankomatów na całym świecie, podczas gdy inne waluty cyfrowe są wspierane przez towary ze świata rzeczywistego, takie jak złoto.

Twórcy walut cyfrowych są często niezależni od cyfrowej giełdy walut, która ułatwia handel w tej walucie. Są także giełdy, które oferują swój własny token. Giełda jest wówczas miejscem wymiany waluty jak i jej emitentem. Przykładem takiej giełdy jest znakomita giełda Binance. W jednym typie systemu dostawcy walut cyfrowych to firmy, które prowadzą i zarządzają kontami dla swoich klientów, ale generalnie nie wydają bezpośrednio cyfrowej waluty tym klientom. Klienci kupują lub sprzedają walutę cyfrową na cyfrowych giełdach walutowych, którzy przenoszą walutę cyfrową na lub z konta klienta. Niektóre giełdy są spółkami zależnymi, ale wiele z nich jest prawnie niezależnymi przedsiębiorstwami.

Zdecentralizowane giełdy

Zdecentralizowane giełdy, takie jak Etherdelta, IDEX i HADAX, nie przechowują funduszy użytkowników na giełdzie, ale zamiast tego ułatwiają handel kryptowalutami typu peer-to-peer. Zdecentralizowane wymiany są odporne na problemy związane z bezpieczeństwem, które wpływają na inne giełdy, ale od połowy 2018 r. Cierpią z powodu niskich obrotów.

Przepisy prawne

Do 2016 r. Kilka giełd kryptowalut działających w Unii Europejskiej uzyskało licencje na mocy unijnej dyrektywy o usługach płatniczych i unijnej dyrektywie w sprawie pieniądza elektronicznego. Adekwatność takich licencji dla działania giełdy kryptowalut nie została poddana sądowej próbie. Rada Europejska i Parlament Europejski ogłosiły, że wydadzą przepisy w celu narzucenia bardziej rygorystycznych zasad dotyczących platform wymiany.

W 2018 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd utrzymywała, że „jeżeli platforma oferuje obrót aktywami cyfrowymi, które są papierami wartościowymi i działa jako„ wymiana ”, zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, platforma musi zarejestrować się w SEC jako krajowa wymiana papierów wartościowych lub zwolnienie z rejestracji ”. 

Wśród krajów azjatyckich Japonia jest bardziej przygotowana, a przepisy nakazują wymaganie specjalnej licencji od Financial Services Authority do prowadzenia wymiany kryptowalut. Chiny i Korea pozostają wrogie. Chiny zakazują wydobywania bitcoinów i zamrażają konta bankowe. Podczas gdy Australia nie ogłosiła jeszcze swoich ostatecznych przepisów dotyczących kryptowalut, wymaga od obywateli ujawnienia swoich aktywów cyfrowych w celu uzyskania podatku od zysków kapitałowych.

Ryzyko

Spośród setek giełd oferujących wymianę w kryptowalut, jedynie nieliczne są w stanie zapewnić użytkownikom najwyższy stopień bezpieczeństwa, płynności, przejrzystości dokumentacji spółki oraz wypłat. Z uwagi na specyfikę młodej branży jest to jeszcze dziki zachód, a na dzikim zachodzie zawsze są kowboje. Hakerzy nie ustają w próbach kradzieży środków, czego dowodem są liczne skandale. Przykłady można mnożyć. Drugim problemem, często pomijanym jest sam fakt wiarygodności giełdy. W końcu przelewając komuś swoje PLN’y czy BTC, chcemy być pewni w możliwie największym stopniu, że nasze środki są bezpieczne. Niestety nie zawsze są. Giełdy znikały z dnia na dzień z powodu wpisania na listę ostrzeżeń publicznych, śmierci właściciela czy ataku hakerskiego. Jedynym bezpiecznym sposobem na przechowywanie kryptowalut jest trzymanie swoich coinów offline. Na portfelu sprzętowym lub wydrukowane na papierze. Trzymanie jednak uniemożliwia trading. Dlatego też musimy zaufać podmiotom, które umożliwiają nam wymianę z innymi użytkownikami. 
Poniżej przedstawiamy giełdy, które zyskały uznanie dzięki swojej polityce, pomocy technicznej, zabezpieczeniom i odpowiedzialnej polityce. 

Największe giełdy kryptowalut (2018)

Na początku 2018 r. Bloomberg News poinformował o największych giełdach kryptowalut w oparciu o dane dotyczące wielkości i szacunkowych przychodów zebrane przez CoinMarketCap. Podobne statystyki odnotowano w badaniu Statista w ankiecie przeprowadzonej przez Encrybit, aby zrozumieć problemy związane z wymianą kryptowalut. Według ankiety, trzy największe giełdy kryptowalut to Binance, Huobi i OKEX. Inne punkty danych w ankiecie obejmowały problemy, które doświadczają handlowcy kryptowalut z wymianami kryptowalut i oczekiwaniami handlowców. Bezpieczeństwo i wysokie opłaty za transakcje to główne obawy. Wszystkie giełdy są dość nowe i prywatne. Kilka nie podaje podstawowych informacji, takich jak nazwiska właścicieli, dane finansowe, a nawet lokalizacja firmy. Badanie przeprowadzone przez Mistertango wykazało, że 88% giełd kryptowalut opowiada się za regulacją, pewnością operacyjną i stabilnością cen.

Bezpieczne i polecane giełdy

BitBay.net

Bardzo dobra polska giełda, która umożliwia szybka wymianę PLN na kryptowaluty. Jest dobrą bramą wejścia w świat krypto. Poza przejrzystym panelem oferuje mnóstwo ciekawych funkcji. Warto wspomnieć o karcie bankomatowej, która umożliwia wypłatę krytptowalut w bankomacie np. w PLN. Minusem jest powolny support i wysokie opłaty.

 
 

Binance.com

Giełda, którą zdecydowanie polecamy. Ma przejrzyste funkcje, tryb podstawowy i zaawansowany. Oferuje szeroki wachlarz kryptowalut. Znakomicie reaguje na ataki hakerskie stosując zaawansowane algorytmy i systemy zabezpieczeń. Posiada własny token, który umożliwia obniżenie kosztów transakcyjnych. Bardzo szybki i pomocny support jest w języku angielskim. Giełda nie obsługuje walut fiducjarnych, żeby z niej skorzystać należy posiadać już kryptowalutę. Posiada aplikację mobilną na iOS i Android, własny portfel mobilny TrustWallet, blog oraz akademię. Wg nas na dzień dzisiejszy jest to najlepsza giełda.

 

KuCoin.com

Giełda KuCoin to stosunkowo młoda giełda, jednak wśród najlepszych inwestorów bardzo szybko zyskała renomę. Bazuje na bardzo zaawansowanym oprogramowaniu, które obsługuje do miliona zleceń na sekundę. Dzięki czemu płynność giełdy jest na najwyższym poziomie. Podobnie jak Binance oferuje własną aplikację mobilną na iOS i Android. Ilość altcoinów na tej giełdzie jest imponująca. Wg nas jest to druga po Binance najlepsza giełda i szczerze ja polecamy.

 

Coinbase.com

Bardzo dobrze skapitalizowana i doinwestowana giełda pochodząca z USA, mająca swoją siedzibę w San Francisco. Do powstania giełdy Coinbase.com przyczynił się kapitał dużych inwestorów, między innymi NYSE (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) oraz hiszpański bank BBVA. Obsługuje ponad 12 mln użytkowników. Umożliwia zakup kryptowalut za waluty fiat np. EURO.

Jeżeli chcesz zacząć swoja przygodę z zarabianiem online porozmawiaj z nami.

Pozdrawiamy....onlinersi.

%d bloggers like this: