Przejdź do treści

Ethereum- waluta programistów

Uruchomiona w 2015 r. Ethereum jest zdecentralizowaną platformą oprogramowania, która umożliwia budowanie i uruchamianie aplikacji SmartContracts i aplikacji rozproszonych (ĐApps) bez przestojów, manipulacji, kontroli lub zakłóceń ze strony osób trzecich. Platforma jest również podstawą własnej waluty wirtualnej, Eteru. Ethereum to nie tylko platforma, ale także język programowania działający na blockchain, pomagający programistom w tworzeniu i publikowaniu aplikacji rozproszonych.

Vitalik Buterin wybrał nazwę Ethereum po przejrzeniu artykułów Wikipedii na temat elementów science fiction, zauważając: „Natychmiast zdałem sobie sprawę, że podoba mi się to lepiej niż wszystkie inne alternatywy, które widziałem; brzmiało to ładnie i zawierało słowo „eter”, odnoszące się do hipotetycznego niewidzialnego medium, które przenika wszechświat i pozwala podróżować światłu. ”

ĐApps

Ethereum jest napisane w pełnym języku Turinga, który zawiera siedem różnych języków programowania. Programiści używają tego języka do tworzenia i publikowania aplikacji, o których wiedzą, że będą działać w Ethereum. Jest to kłopotliwy system, ale nie zniechęca programistów do pisania.

Aplikacje w Ethereum są uruchamiane na swoim tokenie kryptograficznym specyficznym dla platformy – eterze. W 2014 r. Ethereum uruchomiło przedsprzedaż eteru, która spotkała się z ogromną reakcją. Eter jest jak pojazd do poruszania się po platformie Ethereum i jest poszukiwany przez większość programistów, którzy chcą rozwijać i uruchamiać aplikacje w Ethereum. Eter jest używany szeroko w dwóch celach, jest sprzedawany jako cyfrowa wymiana walut jak inne kryptowaluty i jest używany w do uruchamiania aplikacji, a nawet do generowania przychodu z pracy. Obecna wartość rynkowa eteru (ETH) jest większa niż Ripple i Litecoin, choć daleko w tyle za bitcoinem (BTC).

Na chwilę obecną istnieje ponad 250 programów DApps, a setki są w trakcie opracowywania. Niektóre przykłady zastosowań obejmują: algorytmy podpisu cyfrowego, zabezpieczone tokeny, zarządzanie prawami cyfrowymi, finansowanie społecznościowe, rynki prognozowania, przekazy pieniężne, hazard internetowy, platformy mediów społecznościowych, giełdy finansowe i systemy identyfikacji.

Inteligentne kontrakty(smart contract)

Ethereum oparte są na różnych językach komputerowych, których programiści używają do programowania własnych funkcji. Inteligentne kontrakty to abstrakcje programowania wysokiego poziomu, które są kompilowane do kodu bajtowego EVM i wdrażane w łańcuchu bloków Ethereum w celu wykonania. Mogą być napisane w Solidity (biblioteka językowa z podobieństwami do C i JavaScript), Serpent (podobna do Pythona, ale przestarzała), LLL (niskopoziomowy język Lisp) i Mutan (oparty na Go, ale przestarzały) . Opracowywany jest również język zorientowany na badania, zwany Viper (silnie typowany język Decydujący oparty na Pythonie). Smart contract mogą być publiczne, co otwiera możliwość udowodnienia funkcjonalności, np. samodzielne, uczciwe kasyna. Jednym z problemów związanych z korzystaniem z inteligentnych umów na publicznym bloku blokującym jest to, że błędy, w tym luki bezpieczeństwa, są widoczne dla wszystkich, ale nie można ich szybko naprawić. Jednym z przykładów jest atak na DAO z 17 czerwca 2016 r., Którego nie można było łatwo zatrzymać ani odwrócić.

Podział

W 2016 roku Ethereum zostało podzielone na dwa oddzielne blockchainy – Ethereum i Ethereum Classic, po tym jak złośliwy haker ukradł ponad 50 milionów dolarów funduszy, które zostały zebrane na The DAO, zestaw inteligentnych umów pochodzących z platformy oprogramowania Ethereum. Nowy Ethereum był hard forkiem  (rozgałęzienie pierwotnego łańcucha bloków) z oryginalnego oprogramowania, które miało chronić przed dalszymi atakami szkodliwego oprogramowania. Od lipca 2018 r. Ethereum było drugą co do wielkości wirtualną walutą na rynku, za Bitcoinem. Znacznie szybciej mozna wydobyć walutę ether niż bitcoin (około 14 lub 15 sekund, a w przypadku bitcoin około 10 minut). Jest także znacznie więcej waluty ether w obiegu niż bitcoin.

J. P. Morgan Chase opracowuje JPM Coin na zatwierdzonym wariancie Ethereum blockchain o nazwie „Quorum” [55]. Ma to na celu zrównanie linii prywatnej i publicznej w zakresie tasowania instrumentów pochodnych i płatności. Chodzi o to, aby zaspokoić organy regulacyjne, które potrzebują płynnego dostępu do działań finansowych, jednocześnie chroniąc prywatność stron, które nie chcą ujawniać swojej tożsamości ani szczegółów dotyczących transakcji ogółowi społeczeństwa.

Źródła: https://www.wikipedia.org, https://www.investopedia.com/

Jeżeli chcesz zacząć swoja przygodę z zarabianiem online porozmawiaj z nami ⬇️

Pozdrawiamy....onlinersi 🙂

%d bloggers like this: