Przejdź do treści

Bitcoin – cyfrowe złoto

Bitcoin (w skrócie BTC) to waluta cyfrowa tworzona i przechowywana elektronicznie. W przeciwieństwie do euro lub dolara, bitcoiny nie są fizycznie drukowane ani generowane przez banki centralne.

Czym jest zatem Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta stworzona w styczniu 2009 roku. Jest ona zgodna z pomysłami przedstawionymi w whitepaper przez tajemniczego Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość nie została jak dotąd zweryfikowana. Bitcoin oferuje obietnicę niższych opłat transakcyjnych niż tradycyjne mechanizmy płatności online i jest obsługiwany przez zdecentralizowane władze, w przeciwieństwie do walut emitowanych przez rząd.

Nie ma fizycznych bitcoinów, tylko salda przechowywane w publicznej księdze w chmurze, które – wraz ze wszystkimi transakcjami Bitcoin – są weryfikowane przez ogromną moc obliczeniową sieci. Bitcoiny nie są emitowane ani zabezpieczane przez banki ani rządy, ani pojedyncze bitcoiny nie są cenne jako towar. Pomimo tego, że nie jest to prawny środek płatniczy, Bitcoin plasuje się wysoko na popularności i uruchomił inne wirtualne waluty nazywane wspólnie Altcoinami.

Bitcoin jest rodzajem kryptowaluty: Salda są przechowywane za pomocą publicznych i prywatnych „kluczy”, które są długimi ciągami cyfr i liter połączonych za pomocą matematycznego algorytmu szyfrowania, który został użyty do ich utworzenia. Klucz publiczny (porównywalny z numerem konta bankowego) służy jako adres publikowany na świecie, do którego inni mogą wysyłać bitcoiny. Klucz prywatny (porównywalny z PIN-em bankomatu) ma być strzeżoną tajemnicą i służy jedynie do autoryzacji transmisji Bitcoin.

Notatka: Według oficjalnej Fundacji Bitcoin słowo „Bitcoin” jest pisane wielką literą w kontekście odwoływania się do jednostki lub pojęcia, podczas gdy „bitcoin” jest pisane małymi literami w odniesieniu do ilości waluty (np. „I wymienił 20 bitcoinów ”) lub same jednostki. Formą liczby mnogiej może być „bitcoin” lub „bitcoins”.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin jest jedną z pierwszych walut cyfrowych, która wykorzystuje technologię peer-to-peer w celu ułatwienia płatności natychmiastowych. Niezależne osoby i firmy, które są właścicielami rządzącej mocy obliczeniowej i uczestniczą w sieci Bitcoin, znanej również jako „górnicy”, są motywowane nagrodami (wydanie nowego bitcoina) i opłatami transakcyjnymi płaconymi w bitcoinach. Tych górników można uznać za zdecentralizowany organ, który zapewnia wiarygodność sieci Bitcoin. Nowy bitcoin jest udostępniany górnikom po stałej, ale okresowo malejącej stawce, tak że całkowita podaż bitcoinów sięga 21 milionów. Jeden bitcoin jest podzielny na osiem miejsc po przecinku (1/100 milionów), a ta najmniejsza jednostka jest nazywana Satoshi. Jeśli to konieczne i jeśli uczestniczący górnicy zaakceptują zmianę, Bitcoin może zostać ostatecznie podzielony na jeszcze więcej miejsc po przecinku.

Kopanie bitcoinów to proces, w którym bitcoiny są uwalniane do obiegu. Zasadniczo polega to na rozwiązaniu trudnej do obliczenia łamigłówki, aby odkryć nowy blok, który jest dodawany do łańcucha bloków i otrzymujący nagrodę w postaci kilku bitcoinów. Nagrodą blokową było 50 nowych bitcoinów w 2009 roku; zmniejsza się ona co cztery lata. Wraz z tworzeniem coraz większej liczby bitcoinów wzrasta trudność procesu wydobywczego, czyli ilość wykorzystywanej mocy obliczeniowej. Trudność w wydobyciu zaczęła się od 1.0 z debiutem Bitcoin w 2009 roku; pod koniec roku było to tylko 1,18. Od lutego 2019 r. Trudność wydobycia wynosi ponad 6,06 mld. Kiedyś zwykły komputer stacjonarny wystarczył do procesu wydobycia; teraz, aby nadążyć za poziomem trudności, górnicy muszą używać szybszego sprzętu, takiego jak układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC), bardziej zaawansowane jednostki przetwarzania, takie jak jednostki przetwarzania grafiki (GPU) itp.

Ile wart jest Bitcoin?

Tylko w 2017 r. Cena Bitcoin wzrosła z nieco poniżej 1000 USD na początku roku do blisko 19 000 USD, kończąc rok o ponad 1400% więcej.

Cena bitcoinów jest również dość zależna od wielkości jej sieci wydobywczej, ponieważ im większa sieć, tym trudniej – a tym samym kosztowniej – jest wytwarzanie nowych bitcoinów. W rezultacie cena bitcoinów musi wzrosnąć, ponieważ wzrasta również jej koszt produkcji. Łączna moc sieci wydobywczej Bitcoin wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Jak zaczął Bitcoin?

18 sierpnia 2008: Zarejestrowana jest nazwa domeny bitcoin.org. Obecnie ta domena to „WhoisGuard Protected”, co oznacza, że tożsamość osoby, która ją zarejestrowała, nie jest informacją publiczną.

31 października 2008: Ktoś używający nazwy Satoshi Nakamoto ogłasza na liście mailingowej The Cryptography pod adresem metzdowd.com: „Pracowałem nad nowym elektronicznym systemem kasowym, który jest w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej . Artykuł jest dostępny na stronie http://www.bitcoin.org/bitcoin.pdf. ” Ten link prowadzi do słynnej białej księgi opublikowanej na bitcoin.org zatytułowanej „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy typu peer-to-peer”. Ten artykuł stałby się Magna Carta dla tego, jak Bitcoin działa dzisiaj.

3 stycznia 2009 r .: Pierwszy blok Bitcoin został wydobyty, blok 0. Znany jest również jako „blok genezy” i zawiera tekst: „The Times 03 / Jan / 2009 Kanclerz na krawędzi drugiego pakietu ratunkowego dla banków”, być może jako dowód, że blok został wydobyty w tym dniu lub po tej dacie, a być może także jako odpowiedni komentarz polityczny.

8 stycznia 2009: Pierwsza wersja oprogramowania Bitcoin jest ogłaszana na liście mailingowej Cryptography.

9 stycznia 2009: Wydobywany jest blok 1, a wydobycie bitcoinów rozpoczyna się na dobre.

Kto wynalazł Bitcoin?

Nikt nie wie. W każdym razie nie ostatecznie. Satoshi Nakamoto to nazwa związana z osobą lub grupą ludzi, którzy wydali oryginalną białą księgę Bitcoin w 2008 roku i pracowali nad oryginalnym oprogramowaniem Bitcoin, które zostało wydane w 2009 roku. Protokół Bitcoin wymaga od użytkowników wpisania urodzin po zarejestrowaniu, a my wiemy że osoba o nazwisku Satoshi Nakamoto zarejestrowała się i odłożyła 5 kwietnia jako datę urodzenia. I to wszystko.
Przed Satoshi

Choć kuszące jest przekonanie mediów, że Satoshi Nakamoto jest samotnym, donkiszotycznym geniuszem, który stworzył Bitcoin z powietrza, takie innowacje nie zdarzają się w próżni. Wszystkie najważniejsze odkrycia naukowe, bez względu na to, jak oryginalnie wyglądały, zostały oparte na wcześniejszych badaniach. Istnieją prekursory Bitcoin: Hashcash Adama Backa, wynaleziony w 1997 r., A następnie b-pieniądze Wei Dai, BitGold Nicka Szabo i Reusable Work Hal Halneya. Biała księga Bitcoina sama cytuje Hashcash i b-money, a także różne inne prace obejmujące kilka dziedzin badawczych.

Dlaczego Satoshi Nakamoto jest anonimowy?

Istnieją dwie główne motywacje do utrzymywania wynalazcy Bitcoina w tajemnicy jego lub jej tożsamości. Jedna to prywatność. Ponieważ Bitcoin zyskał na popularności – stając się czymś w rodzaju ogólnoświatowego fenomenu – Satoshi Nakamoto prawdopodobnie przyciągnie wiele uwagi ze strony mediów i rządów.

Drugim powodem jest bezpieczeństwo. Tylko w 2009 r. Wydobyto 32 489 bloków; przy stawce wynoszącej wówczas 50 BTC za blok, całkowita wypłata w 2009 r. wyniosła 1 624 500 BTC, co po dzisiejszych cenach wynosi ponad 900 mln USD. Można wnioskować, że tylko Satoshi i być może kilka innych osób zajmowało się wydobywaniem w 2009 r. I że posiadają większość z tych 900 milionów dolarów BTC. Ktoś, kto posiada tak wiele BTC, może stać się celem przestępców, zwłaszcza, że bitcoiny są mniej jak akcje i bardziej jak gotówka, gdzie prywatne klucze potrzebne do autoryzacji wydatków mogą zostać wydrukowane i dosłownie przechowywane pod materacem. Prawdopodobnie wynalazca Bitcoinów podjął środki ostrożności, aby śledzić wszelkie transfery wywołane wymuszeniem, ale pozostanie anonimowym jest dobrym sposobem na ograniczenie ekspozycji przez Satoshi.

Podejrzani

Wielu ludzi podejrzewano o mozliwe bycie możliwe Satoshim Nakamoto. 10 października 2011 r. The New Yorker opublikował artykuł spekulujący, że Nakamoto może być irlandzkim studentem kryptograficznym Michaelem Clearem lub socjologiem ekonomicznym Vili Lehdonvirta. Dzień później Fast Company zasugerował, że Nakamoto może być grupą trzech osób – Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry – którzy razem pojawili się na patencie związanym z bezpieczną komunikacją, złożonym dwa miesiące przed zarejestrowaniem bitcoin.org. W artykule opublikowanym w maju 2013 r. Dodano więcej osób podejrzanych do listy, w tym Gavina Andresena, głównego dewelopera projektu Bitcoin; Jed McCaleb, współzałożyciel nieistniejącej już wymiany Bitcoinów Mt. Gox; i znany japoński matematyk Shinichi Mochizuki.

W grudniu 2013 r. Techcrunch opublikował wywiad z badaczem Skye Grey, który twierdził, że analiza tekstów opublikowanych pism ukazuje powiązanie między Satoshi i twórcą BitGold Nickiem Szabo. I być może najsłynniejszy, w marcu 2014 r., Newsweek opublikował artykuł tytułowy, w którym stwierdził, że Satoshi jest w rzeczywistości osobą o nazwisku Satoshi Nakamoto – 64-letni japoński-amerykański inżynier mieszkający w Kalifornii. Lista podejrzanych jest długa, a wszystkie osoby zaprzeczają, że są Satoshi.
Jaki dowód jest potrzebny, aby zidentyfikować Satoshi?

Wydaje się, że nawet pierwsi współpracownicy projektu nie mają weryfikowalnego dowodu tożsamości Satoshi. Aby ostatecznie ujawnić, kim jest Satoshi Nakamoto, konieczne będzie nawiązanie definitywnego powiązania między jego / jej działalnością z Bitcoinem a jego / jej tożsamością. Może to nastąpić w formie połączenia strony odpowiedzialnej za rejestrację domeny bitcoin.org, kont e-mail i kont używanych przez Satoshi Nakamoto lub własności części wcześniej wydobywających się bitcoinów. Nawet jeśli bitcoiny, które prawdopodobnie posiada Satoshi, są identyfikowalne na łańcuchu bloków, wydaje się, że musi je jeszcze wypłacić w sposób, który ujawnia jego tożsamość. Jeśli Satoshi miałby dziś przenieść swoje bitcoiny na giełdę, mogłoby to przyciągnąć uwagę, ale wydaje się mało prawdopodobne, aby dobrze finansowana i udana wymiana zdradziła prywatność klienta.

Inwestowanie w Bitcoiny

Jest wielu zwolenników Bitcoinów, którzy wierzą, że cyfrowa waluta to przyszłość. Ci, którzy go popierają, są zdania, że ułatwia to znacznie szybszy, bezpłatny system płatności dla transakcji na całym świecie. Chociaż sam nie jest wspierany przez żaden rząd ani bank centralny, bitcoin może być wymieniany na tradycyjne waluty; w rzeczywistości jego kurs walutowy w stosunku do dolara przyciąga potencjalnych inwestorów i handlowców zainteresowanych grą walutową. Istotnie, jedną z głównych przyczyn wzrostu walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, jest to, że mogą one stanowić alternatywę dla krajowych pieniędzy fiducjarnych i tradycyjnych towarów, takich jak złoto.

W marcu 2014 r. IRS stwierdził, że wszystkie waluty wirtualne, w tym bitcoiny, będą opodatkowane jako własność, a nie waluta. Zyski lub straty z bitcoinów utrzymywanych jako kapitał będą realizowane jako zyski lub straty kapitałowe, podczas gdy bitcoiny utrzymywane jako zapasy będą generowały zwykłe zyski lub straty.

Podobnie jak w przypadku innych aktywów, zasada kupowania niskich i wysokich stawek dotyczy bitcoinów. Najpopularniejszym sposobem gromadzenia waluty jest kupowanie na giełdzie Bitcoin, ale istnieje wiele innych sposobów zarabiania i posiadania bitcoinów. Oto kilka opcji, które entuzjaści bitcoinów mogą odkrywać.

Sposoby zarabiania bitcoinów

Odbieranie jako płatność

Bitcoiny mogą być akceptowane jako środek płatności za sprzedawane produkty lub świadczone usługi. Jeśli masz sklep z cegłami i zaprawą murarską, po prostu wyświetl znak „Akceptowane bitcoiny”, a wielu z Twoich klientów może z tego skorzystać. Transakcje można obsługiwać za pomocą wymaganego terminala sprzętowego lub adresu portfela za pomocą kodów QR i aplikacji na ekranie dotykowym. Firma internetowa może łatwo zaakceptować bitcoiny, dodając tę opcję płatności do innych oferowanych przez nią usług, takich jak karty kredytowe, PayPal itp. Płatności online będą wymagały narzędzia handlowego Bitcoin (zewnętrzny procesor, taki jak Coinbase lub BitPay).

Praca za nie

Osoby pracujące na własny rachunek mogą otrzymać wynagrodzenie za pracę w bitcoinach. Istnieje kilka stron internetowych / tablic ogłoszeń poświęconych cyfrowej walucie:

Work For Bitcoin łączy osoby poszukujące pracy i potencjalnych pracodawców za pośrednictwem swojej strony internetowej
Coinality zawiera oferty pracy – freelance, w niepełnym wymiarze godzin i na pełny etat – które oferują płatności w bitcoinach, a także Dogecoin i Litecoin
Jobs4Bitcoins, część reddit.com
BitGigs

Pożyczki na procent

Innym interesującym sposobem (dosłownie) zarabiania bitcoinów jest pożyczanie ich i spłacanie w walucie. Pożyczanie może przyjąć trzy formy – bezpośrednie pożyczanie komuś, kogo znasz; za pośrednictwem strony internetowej, która ułatwia transakcje peer-to-peer, łączenie pożyczkobiorców i kredytodawców; lub deponowanie bitcoinów w wirtualnym banku, który oferuje określoną stopę procentową dla kont Bitcoin. Niektóre takie witryny to Bitbond, BitLendingClub i BTCjam. Oczywiście należy zachować należytą staranność na każdej stronie trzeciej.

Hazard

Możliwe jest granie w kasynach, które zaspokajają miłośników bitcoinów, z opcjami takimi jak loterie online, jackpoty, spread betting i inne gry. Oczywiście obowiązują tu również zalety i wady oraz ryzyka, które dotyczą wszelkiego rodzaju gier hazardowych i zakładów.

Ryzyko inwestowania w bitcoiny

Chociaż Bitcoin nie został zaprojektowany jako normalna inwestycja kapitałowa (nie zostały wyemitowane żadne akcje), niektórzy inwestorzy spekulacyjni byli zainteresowani pieniędzmi cyfrowymi po tym, jak szybko zyskały na wartości w maju 2011 r. I ponownie w listopadzie 2013 r. Dlatego wiele osób kupuje bitcoin za swoją wartość inwestycyjną zamiast jako środek wymiany. Jednak brak gwarantowanej wartości i cyfrowego charakteru oznacza, że zakup i używanie bitcoinów niesie ze sobą kilka nieodłącznych zagrożeń. Wiele ostrzeżeń dla inwestorów zostało wydanych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA), Biuro Ochrony Finansów Konsumentów (CFPB) i inne agencje.

Koncepcja wirtualnej waluty jest wciąż nowatorska i, w porównaniu z tradycyjnymi inwestycjami, Bitcoin nie ma długofalowego dorobku ani historii wiarygodności, aby ją poprzeć. Wraz z ich rosnącym wykorzystaniem bitcoiny stają się oczywiście coraz mniej eksperymentalne; nadal, po ośmiu latach, one (jak wszystkie waluty cyfrowe) pozostają w fazie rozwoju, wciąż ewoluują. „Jest to inwestycja o najwyższym ryzyku i najwyższej stopie zwrotu, którą możesz ewentualnie dokonać” – mówi Barry Silbert, dyrektor generalny Digital Currency Group, która buduje i inwestuje w firmy Bitcoin i Blockchain.

Jeśli rozważasz inwestowanie w bitcoin, zrozum te unikalne ryzyka inwestycyjne:

Ryzyko regulacyjne: Bitcoiny są konkurencyjne dla waluty rządowej i mogą być wykorzystywane do transakcji na czarnym rynku, prania pieniędzy, nielegalnych działań lub uchylania się od płacenia podatków. W rezultacie rządy mogą dążyć do uregulowania, ograniczenia lub zakazu używania i sprzedaży bitcoinów, a niektóre już je posiadają. Inni wymyślają różne zasady. Na przykład w 2015 r. Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork sfinalizował przepisy, które wymagałyby od firm zajmujących się kupnem, sprzedażą, transferem lub przechowywaniem bitcoinów rejestrowania tożsamości klientów, posiadania urzędnika ds. Zgodności i utrzymywania rezerw kapitałowych. Transakcje o wartości 10 000 USD lub większej będą musiały być rejestrowane i zgłaszane.

Chociaż więcej agencji pójdzie w ich ślady, wydając zasady i wytyczne, brak jednolitych przepisów dotyczących bitcoinów (i innych walut wirtualnych) rodzi pytania dotyczące ich długowieczności, płynności i uniwersalności.

Ryzyko bezpieczeństwa

Giełdy Bitcoin są całkowicie cyfrowe i, jak w przypadku każdego systemu wirtualnego, są zagrożone przez hakerów, złośliwe oprogramowanie i usterki operacyjne. Jeśli złodziej uzyska dostęp do dysku twardego komputera właściciela Bitcoin i kradnie jego prywatny klucz szyfrujący, może przenieść skradzione Bitcoiny na inne konto. (Użytkownicy mogą temu zapobiec tylko wtedy, gdy bitcoiny są przechowywane na komputerze, który nie jest podłączony do Internetu, lub wybierając portfel papierowy – drukowanie kluczy prywatnych i adresów Bitcoin, a nie przechowywanie ich na komputerze. ) Hakerzy mogą również atakować wymiany Bitcoinów, uzyskując dostęp do tysięcy kont i portfeli cyfrowych, w których przechowywane są bitcoiny. Jeden szczególnie znany incydent hakerski miał miejsce w 2014 r., Kiedy Mt. Gox, giełda Bitcoinów w Japonii, została zmuszona do zamknięcia po kradzieży bitcoinów wartych miliony dolarów.

Jest to szczególnie problematyczne, gdy pamiętasz, że wszystkie transakcje Bitcoin są trwałe i nieodwracalne. To tak, jakbyśmy mieli do czynienia z gotówką: każda transakcja przeprowadzona za pomocą bitcoinów może zostać cofnięta tylko wtedy, gdy osoba, która je otrzymała, je zwróci. Nie ma osoby trzeciej ani procesora płatności, jak w przypadku karty debetowej lub kredytowej – stąd brak źródła ochrony lub odwołania w przypadku wystąpienia problemu.

Ryzyko ubezpieczeniowe:

Niektóre inwestycje są ubezpieczone przez Securities Investor Protection Corporation. Zwykłe konta bankowe są ubezpieczone przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) do pewnej kwoty w zależności od jurysdykcji. Giełdy Bitcoin i konta Bitcoin nie są ubezpieczone przez żaden program federalny lub rządowy.

Ryzyko oszustwa

Podczas gdy Bitcoin wykorzystuje szyfrowanie klucza prywatnego do weryfikacji transakcji właścicieli i rejestrów, oszuści i oszuści mogą próbować sprzedać fałszywe bitcoiny. Na przykład w lipcu 2013 r. SEC wszczęła postępowanie sądowe przeciwko operatorowi systemu Ponzi powiązanego z Bitcoinem.

Ryzyko rynkowe

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, wartości bitcoin mogą się zmieniać. Rzeczywiście, wartość waluty spowodowała gwałtowne wahania cen w krótkim okresie istnienia. Z zastrzeżeniem dużej ilości kupna i sprzedaży na giełdach, ma dużą wrażliwość na „wiadomości”. Według CFPB cena bitcoinów spadła o 61% w ciągu jednego dnia w 2013 r., A jednodniowy spadek cen w 2014 r. było aż 80%.

Jeśli mniej osób zacznie akceptować Bitcoin jako walutę, te jednostki cyfrowe mogą stracić na wartości i mogą stać się bezwartościowe. Konkurencja jest już duża i choć Bitcoin ma ogromną przewagę nad innymi walutami cyfrowymi, która powstała dzięki rozpoznawalności marki i kapitałowi podwyższonego ryzyka, przełom technologiczny w postaci lepszej wirtualnej monety zawsze jest zagrożeniem.

Ryzyko podatkowe:

Ponieważ bitcoin nie kwalifikuje się do uwzględnienia w żadnych kontach emerytalnych uprzywilejowanych pod względem podatkowym, nie ma dobrych, legalnych możliwości zabezpieczenia inwestycji przed opodatkowaniem.

Źródło: https://www.investopedia.com/

Jeżeli chcesz zacząć swoja przygodę z zarabianiem online porozmawiaj z nami ⬇️

Pozdrawiamy....onlinersi 🙂

%d bloggers like this: